مصاحبه با مداحان و شاعران اهلبیت علیهما السلام و زندگی نامه و اخبار مربوط به آنها و نشر مسائل دینی
هرچه که در مورد مداحان و شاعران و مسائل دینی میخواهید بدانید - در مورد مداحان ، شاعران ،سخنرانان ، هیئات و مسائل مربوط به دین و تشیع 
قالب وبلاگ
حجت الاسلام زائری در ادامه برنامه «کوی محبت» درباره بالاترین دعا‌ها گفت: در روایت آمده هرکسی که در دنیا رحم کند و دلش به رحم بیاید خداوند به همان اندازه ترحم می‌کند. بالاترین چیزی که در دعاهایتان بخواهیم نجات از جهنم باشد.

 

 در دوازدهمین شب ماه مبارک رمضان حجت الاسلام زائری مهمان برنامه «کوی محبت» شد و محور گفت و گو درباره نحوه دعا کردن ،  آداب دعا کردن و استجابت آن از سوی پروردگار بود . حجت الاسلام زائری در این باب گفت: ماه مبارک رمضان فصل راز و نیاز است . واقعیت این است که ما با دعا آشنا هستیم  اما  یک اشتباه می کنیم،  ناخودآگاه فکر می کنیم دعا را باید زمانی به درگاه خداوند انجام دهیم که شرایط سخت و مشکلات گریبانگیر ما شده است ، دعا فقط مربوط به گرفتاری نیست. ماه مبارک رمضان تمرینی باشد که یادبگیریم دعا فقط مخصوص زمان گرفتاری و مشکلات نیست. به طور مثال دعا برای سلامت بچه تنها برای کسی نیست که بچه دارد، یا  زن خوب داشتن و یا رفع بیماری برای کسی نیست که مریض شده است.

دعا قضای حتمی را برطرف می‌کند

 

وی ادامه داد:  موج بلایا و طوفان بلا می آید قبل از اینکه به ما برسد باید دعا کنیم. خیلی از مشکلات و سختی‌های عجیب و غریب را می توان با دعا برطرف کرد. دعا قضای حتمی را خداوند مقدر کرده است برطرف می کند. ماه رمضان یاد بگیریم  مدام  با خدا حرف بزنیم  و دعا کنیم.

حجت الاسلام زائری در ادامه تاکید کرد: ماه رمضان ماه محبت و مهربانی است، به تعبیری که در روایات آماده است خداوند بنده ها را در این ماه  عزیز می کند همه ما عزیز کرده خداوند هستیم. خداوند خواب بنده را  عبادت به حساب می آورد، نفس کشیدن را ذکر محاسبه می کند. دعا را مستجاب می کند  خداوند در ماه‌های دیگر چنین قولی نداده است. 

محبت خدا به بندگان یکطرفه است

وی در ادامه کتاب «آداب روزه داری و احوال روزه داران» را معرفی کرد و گفت: مختارپور فرمایشات گوهربار رهبر انقلاب درباره مناجات، عبادت، روزه داری ، احوال روزه‌دار را گردآوری کرده است و به عنوان کتاب «آداب روزه داری و احوال روزه داران» منتشر شده است که بسیار کتاب آموزنده و مؤثری است. در این کتاب به دستاوردهای دعا اشاره شده است و در سخنان رهبر آمده است: « محبت خدا توسط دعا ایجاد می شود». واقعیت امر این است که محبت خدا به ما یکطرفه است مثل محبت مادر به  بچه اش ممکن است بچه از مادر غافل شود. اما مادر بچه را دوست دارد.

خداوند اظهار محبت می کند اما بنده اعتنا نمی کند

زائری در ادامه تاکید کرد: خداوند اظهار محبت می کند اما ما جواب نمی دهیم و اعتنا نمی کنیم . خداوند به شکل های مختلف در ماه مبارک ما را مورد لطف قرار می دهد ما توجه نداریم. بزرگی می فرماید  این همه گناه کردیم روزی ما قطع نشد. این همه بد کاری کردیم آبرویمان را نبرد. اگر بندگی کرده بودیم چه می شد. خدایی که همه بدی ها از جمله  غفلت، جهالت ، بی اعتنای و... باز هم محبتش را قطع نکرد. با این همه آبروداری و محبت و عنایت خداوند باز سراغ بنده را می گیردو بنده تحویل نمی گیرد. باز هم در روایتی آمده است اگر بندگان من می دانستند چقدر دل تنگ اویم، چقدر منتظر او هستم از شوق من می مردند و تحمل نمی کردند. از محبت من (خدا) بند بند وجودشان پاره می شد.

دعا عشق به خداوند را در دل زنده می کند

وی در ادامه به آداب دعا کردن اشاره داشت و گفت: دعا عشق به خداوند را در دل زنده می کند. دعا و انس و گفت و گو با حضرت حق محبت را به وجود می آورد. دعا آداب و تکلف نمی خواهد. داستان موسی و شبان را همه می دانیم. دعا رابطه دلی است در تنهایی ، خلوت و آرامش درونی انسان می تواند با خدا حرف بزند. خداوند وقتی به کسی عنایت خاص دارد مشکلاتی را برایش به وجود می آورد که به سمت خداوند برود. در روز قیامت متوجه می شود که این گرفتاری چقدر مفید بوده و رحمت و لطف خداوند است.

نجات از جهنم بالاترین دعا است

حجت الاسلام زائری در ادامه برنامه «کوی محبت» درباره بالاترین دعا‌ها گفت: در روایت آمده هرکسی که در دنیا رحم کند و دلش به رحم بیاید خداوند به همان اندازه ترحم می کند. بالاترین چیزی که در دعاهایتان بخواهیم نجات از جهنم باشد.

وی سخنان خود را اینگونه به پایان رساند: دنیا ظرف آخرت است. اگر رحم کنید ولو به یک گنجشک خداوند در قیامت همانقدر به شما رحم خواهد کرد اگر محبت منتشر کردید محبت خواهید دید. اگر این روزها در زندگی برکت نیست باید کمی در زندگی ها عمیق شویم چون رحم ما در زندگی کم شده است.

پایان بخش برنامه «کوی محبت» گزارشی از فعالیت‌های ستاد عتبات عالیات بود که رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از فعالیت‌های ستاد به محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه ارایه کرد. پلارک گفت: شاخص ترین فعالیت ما در ایوان نجف این بود که آن را به حالت قبل بازگرداندیم با حمایت آیت الله سیستانی و تلاش آقازاده‌شان کتیبه‌ها از انبارها و پشت حرم پیدا کردیم و در ایران ترمیم کرده و نصب کردیم.

وی درباره طراحی صحن حضرت زینب و مرتفع کردن گنبد سید الشهداء به 7 متر و نیم هم توضیحاتی ارایه داد.

محسنی اژه ای هم در جمع فعالان ستاد گفت: این حرم‌ها مورد عنایت خداوند است این جریان باقی است تا قیامت  و بعد از قیامت،  کاری که کنید حسینی باشد . حسین فقط و فقط برای خدا قدم برداشت کاری کرد که ماندگار شد و کهنه و کمرنگ نشد روز به روز شفاف تر و پرفروغ تر و اثربخش تر شد. هرکس تلاش کرد اقدام امام حسین را نابود و کمرنگ کند خودش به نابودی و هلاکت رسید.

وی به فعالان توصیه کرد: به گونه‌ای کارها را انجام دهید که تا قیامت باقی بماند در عین تسریع به قوام آن بیشتر فکر کنیم دهها قرن باید ماندگار باشد و کارتان جاودانه باشد، محکم و مستحکم توام با هنر، زیبایی و جذاب که الحمد الله اینگونه هست. 

برنامه کوی محبت با اجرای سید مصطفی موسوی پخش می شود . این برنامه به سفارش گروه معارف شبکه دو و مشارکت ستاد بازسازی عتبات عالیات تهیه و تولید می شود.

[ 1393/04/21 ] [ 09:01 ] [ ehsan ] [ نظرات (0) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آخرین مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 82927


::